Poznáme najlepšie slovenské startupové nápady roka
Ceny, ktoré so sebou prinášajú možnosť presadiť sa so svojím nápadom doma aj v zahraničí boli odovzdané v piatok 28. novembra v historickej budove SND. Slovenské startupy súťažili v štyroch kategóriách, hodnotila ich odborná porota a svoj startup si mohli zvoliť aj diváci v hľadisku.
V kategórii Society zaujal porotu najviac startup CropTek, ktorý je postavený na kombinácii hydroponického procesu a softvérového riešenia. Táto technológia uľahčí pestovanie domácim záhradkárom, ako aj veľkým producentom potravín, keďže prináša automatizáciu procesov a včasnú detekciu prípadných chýb pri pestovaní.
Víťazom v kategórii Art & Design sa stal startup FOSALI. Ide o lustre, ktoré zaujmú svojou veľkosťou a jedinečným dizajnom. Presvedčí však aj ich technológia, ktorá je postavená na spojení optických vlákien a LED iluminátorov.
Najúspešnejším v kategórii Digital sa stal startup Staffino – aplikácia, ktorú môžu využiť všetci, ktorí by radi ohodnotili prístup k zákazníkom v obchodoch, reštauráciách, či bankách. Hodnotenie je priamo zasielané majiteľom zariadení, ktorí takto ľahko získajú spätnú väzbu od svojich zákazníkov.
Kategória Science priniesla výhru tepelnému akumulátoru, ktorý v lete zbiera energiu, aby ju v zime využil na odovzdávanie tepla rodinnému domu.
V kategórii Science vo finále „bojoval“ aj startup biologicky degradovaľné BIOplasty, ktorého spolupôvodcami sú aj vedci z Ústavu polymérov SAV. Ide o ekologickú variantu bežne dostupných plastov, keďže sú vyrobené z čisto organických zložiek a neškodia životnému prostrediu. Konečným spotrebiteľom môže byť každý z nás. Konkurenčnou výhodou je ich pevnosť a cena porovnateľná s bežne používanými plastmi. Zaujímavý komerčný potenciál potvrdzuje aj záujem firiem o túto výnimočnú technológiu. Účasť v súťaži STARTUPAWARDS.SK bola určite prínosná najmä vďaka spätnej väzbe od odborníkov, ktorá nás posúva ďalej smerom k úspešnej komercializácii.
Účasť Slovenskej akadémie vied na STARTUPAWARDS.SK sa stáva pomaly tradíciou, preto dúfame, že aj budúci rok prinesieme v spolupráci s ďalšou organizáciou SAV komerčne zaujímavý výsledok výskumu, ktorý zaujme nielen odbornú porotu a laickú verejnosť, ale aj investorov a potenciálnych záujemcov o realizáciu v praxi.